Programme can be downloaded here.

09:30-18:00

Registration

› UMa-R Atrium

09:30-13:00

Tue1 – Activity

Pendulum Alliance Project Meeting
Chair: Horácio Fernandes
› UMa-R Room P

14:00-15:40

Tue2 – Workshop #1

“World Pendulum Alliance Workshop Using a constellation of pendulums in an immersive inquiry-based learning built on dimensional analysis”
Chair: Horácio Fernandes
› UMa-R Room P

15:40-16:00

Coffee-break

› UMa-R Room C

16:00-17:50

Tue3A – Workshop #2

“Guidelines for Assignments Using Remote and Virtual Labs: Building the Instructional Framework”
Chair: Susan Zvacek
› UMa-R Room R

16:00-17:50

Tue3B – Workshop #3

“Introduction to PILAR as VISIR federation and Multiplier event of the PILAR Project”
Chairs: Felix Garcia-Loro, Manuel Castro, Wlodek Kulesza, Susana Marchisio, Federico Lerro
› UMa-R Room L

16:00-17:50

Tue3C – Activity

Pendulum Alliance Project Meeting (cont.)
Chair: Horácio Fernandes
› UMa-R Room P

18:00-19:00

Tue4A – Workshop #4

“Internals and full access to the PILAR Federation”
Chairs: Felix Garcia-Loro, Manuel Castro, Wlodek Kulesza, Susana Marchisio, Federico Lerro
› UMa-R Room L

18:00-19:30

Tue4B – Workshop #5

“Real-Time Air Quality Monitoring via an Online Platform Supported by Low-Cost Nanosensors”
Chairs: Esther Hontañón, Filipe Araújo, Patricia Arroyo Muñoz, Philippe Menini, Lionel Presmanes, Sergio Masa
› Eng. Order- RM, Aud

20:00

Pre-conference Dinner

› Restaurant “Espaço Funchal”

08:30-18:00

Registration

› UMa-R Atrium

09:00-09:30

Wed1 – Opening Session

Alberto Cardoso (University of Coimbra), Elsa Fernandes (University of Madeira), Maria Teresa Restivo (University of Porto)
› UMa-R Room R

09:40-10:30

Wed2 – Plenary Session I

“Virtual Coastal Observatories: a vision for the future”, Rui Caldeira (ARDITI-Madeira, Portugal)
Chairs: João Carneiro and Esther Hontañón Lavín
› UMa-R Room R

10:30-10:50

Coffee-break

› UMa-R Room C

10:50-12:50

Wed3A – Parallel Session

“Augmented and Virtual Reality”
Papers: #29, #39, #78, #112, #114
Chairs: Silvia Pizzoli and Dominik May
› UMa-R Room R

10:50-12:50

Wed3B – Parallel OEEE’19 Special Session I

“Online Experimentation in Science and Engineering Education”
Papers: #8, #13, #30, #33, #44, #45
Chairs: Claudius Terkowsky and David Boehringer
› UMa-R Room L

10:50-12:50

Wed3C – Parallel OEC’19 Special Session I

“Online Experimentation in Control”
Papers: #18, #68, #73, #96, #103, #111
Chairs: Dionísio Barros and Wlodek J. Kulesza
› UMa-R Room P

13:00-14:30

Lunch

› UMa-R Room C

14:30-16:10

Wed4A – Parallel Session

“Remote Monitoring, IoT and Smart Homes”
Papers: #1, #6, #49, #107, #108
Chairs: Paulo Abreu and Jan Steinbrener
› UMa-R Room R

14:30-16:10

Wed4B – Parallel OEEE’19 Special Session II

“Online Experimentation in Science and Engineering Education”
Papers: #19, #25, #37, #63, #76
Chairs: Diana Urbano and Javier Garcia-Zubia
› UMa-R Room L

14:30-16:10

Wed4C – Parallel OEC’19 Special Session II

“Online Experimentation in Control and Automotive Control”
Papers: #89, #93, #99, #102, #124
Chairs: Luciano A. Mendes and Pavol Bisták
› UMa-R Room P

16:10-16:30

Coffee-break

› UMa-R Room C

16:30-18:10

Wed5A – Parallel Session

“Online Experimentation and IoT in Engineering Education”
Papers: #5, #47, #55, #95, #118
Chairs: Anke Pfeiffer and Manuel J. Escobar
› UMa-R Room R

16:30-18:10

Wed5B – Parallel Session

“Remote and Virtual Experimentation”
Papers: #7, #21, #36, #54, #64
Chairs: Vanessa Mai and Alexander Zimin
› UMa-R Room L

19:00

Welcome Reception

› Fortaleza do Pico

08:30-13:00

Registration

› UMa-R Atrium

08:30-10:00

Thu1 – “Online Experimentation DEMOS Session I”

Demos: #10, #15, #40, #48, #58, #60, #65, #67, #79, #83, #105, #115, #119
Chairs: Horácio Fernandes and Thomas Klinger
› UMa-R Room D

10:00-10:20

Coffee-break

› UMa-R Room C

10:20-11:50

Thu2 – “Online Experimentation DEMOS Session II”

Demos: #3, #4, #12, #32, #43, #50, #51, #52, #85, #104, #113, #116
Chairs: Leonel Nóbrega and David Boehringer
› UMa-R Room D

12:00-12:50

Thu3 – Plenary Session II

“Every Click You Make: Who Is Watching You?”,
Susan Zvacek (Consultant, USA)
Chairs: Mario Bochicchio and James Wolfer
› UMa-R Room R

13:00-14:30

Lunch

› UMa-R Room C

14:30

Move to “Museu da Eletricidade – Casa da Luz” by walking

› UMa-R Atrium

15:00-16:10

Thu4 – “Industry Session” I

Ismael Gómez (FCC Industrial), Rui Bazenga (SCUTMADEIRA), Nuno Pereira (Águas e Resíduos da Madeira), Luís Nuno Rodrigues (NAV Portugal, E.P.E)
Chairs: Beatriz Jardim (Ordem dos Engenheiros – Região da Madeira) and Alcibíades Guedes (INEGI)
› M. Eletric. Aud

16:10-16:45

Thu5 – “Industry Session” II

“Bridging the gap between Academy and the real world applications: INEGI case study”
Alcibíades Soares Guedes, (Institute of Science and Innovation in Mechanical and Industrial Engineering)
Chairs: Andreas Pester and Manuel Castro
› M. Eletric. Aud

16:45-17:15

Coffee-break

› M. Eletric.

17:15-18:00

Thu6 – Plenary Session III

“Assessment and monitoring of the dynamic behaviour of high-speed railway infrastructure”, Rui Calçada (University of Porto, Portugal)
Chairs: Paulo Menezes and Alexander A. Kist
› M. Eletric. Aud

21:00

Social Activity

Piano Recital
Szöcs Botond (Faculty of Music, Transilvania University of Brasov, Romania)
Chair: Stela Dragulin and Doru Ursutiu
› Salão Nobre - Conservatório - Escola das Artes da Madeira

08:30-18:00

Registration

› UMa-R Atrium

08:00-08:50

Fri1A – Workshop #6

“Image Processing with Raspberry PI Pocket Labs”
Chairs: Andreas Pester and Thomas Klinger
› UMa-R Room P

08:00-08:50

Fri1B – Workshop #7

“Instrumented Devices for e-Health and e-Rehabilitation”
Chair: Paulo Abreu
› UMa-R Room L

09:00-10:20

Fri2A – Parallel STIMHA’19 Special Session I

“Smart Technologies and Interactive Media for Health Applications”
Papers: #35, #87, #92, #94
Chairs: Maggi Savin-Baden and Daniel Bastos
› UMa-R Room R

09:00-10:20

Fri2B – Parallel AQM’19 Special Session I

“Air Quality Monitoring” Papers: #2, #42, #86, #109
Chairs: Lionel Presmanes and Begoña Artiñano
› UMa-R Room L

09:00-10:20

Fri2C – Parallel MLAiE’19 Special Session

“Machine learning applications in engineering – trends and best practice”
Papers: #34, #97, #98, #123
Chairs: Katarina Žáková and Hélia Guerra
› UMa-R Room P

10:20-10:40

Coffee-break

› UMa-R Room C

10:40-12:00

Fri3A – Parallel STIMHA’19 Special Session II

“Smart Technologies and Interactive Media for Health Applications”
Papers: #23, #61, #69
Chairs: Karolina Baras and Sergi Badia
› UMa-R Room R

10:40-12:00

Fri3B – Parallel Session

“Serious Games, Gamification and Robotics” Papers: #56, #75, #84, #120
Chairs: Dragan Šešlija and Zorica Nedic
› UMa-R Room L

10:40-12:00

Fri3C – Parallel Session

“Web based and Collaborative Approaches for Education”
Papers: #66, #70, #82, #90
Chairs: Veronika Thurner and Claudius Terkowsky
› UMa-R Room P

12:10-13:00

Fri4 – Plenary Session IV

“You Are What You Breathe”, Mario Bochicchio (University of Salento, Italy)
Chairs: Filipe Araújo and Frode Sandnes
› UMa-R Room R

13:00-14:30

Lunch

› UMa-R Room C

14:30-16:30

Fri5A – Parallel RADP’19 Special Session

“Remote and digital pneumatics: Learn and control from distance”
Papers: #11, #16, #17, #22, #24, #71
Chairs: Mikulas Huba and João Carneiro
› UMa-R Room R

14:30-16:30

Fri5B – Parallel AQM’19 Special Session II

“Air Quality Monitoring” Papers: #38, #41, #57, #72, #74, #77
Chairs: Filipe Araújo and Catarina Silva
› UMa-R Room L

14:30-16:30

Fri5C – Parallel ORBE’19 Special Session

“Online Resources in Biomedical Engineering”
Papers: #20, #27, #46, #81, #117, #125
Chairs: Stela Dragulin and Denis Gillet
› UMa-R Room P

16:30-16:50

Coffee-break

› UMa-R Room C

16:50-17:50

Fri6 – Plenary Session V

“Towards Mixed Reality for Online Experimentation”, Alexander A. Kist (University of Southern Queensland, Australia) and Paulo Menezes (University of Coimbra, Portugal)
Chairs: Susan Zvacek and James Wolfer
› UMa-R Room R

18:00-18:15

Fri7 – Closing Session

Alberto Cardoso (University of Coimbra), Doru Ursutiu (IAOE), Elsa Fernandes (University of Madeira), Manuel Castro (IEEE), Maria Teresa Restivo (University of Porto)
› UMa-R Room R

19:30

Move to the Gala Dinner by bus

› UMa-R

20:00

Gala Dinner

› “Adega da Quinta”

09:00

Departure for the Madeira Tour by bus

› UMa-R

09:00-17:00

Social Activity

Madeira Tour - Trip to different places on Madeira Island with lunch (at Santana)
› Madeira Island

22:00

Social Activity

Musical Firework Show of the Atlantic Festival
› Funchal Marina